کشاورزی مدرن

آخرین دستاوردهای فناوری اطلاعات در کشاورزی را به شما ارائه می دهیم

ماشین کودپاش مایع هوشمند طراحی و ساخته شد
ساعت ٦:۳٦ ‎ق.ظ روز ۱۳۸۸/۱۱/٢  کلمات کلیدی: کشاورزی دقیق ، کود پاش کشاورزی دقیق ، صرفه جویی ، کشاورزی دقیق در ایران

رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی در گفتگو با ایانا:

ماشین کودپاش مایع هوشمند طراحی و ساخته شد


کرج  - خبرگزاری کشاورزی ایران

گروه: پژوهش و تحقیقات

با هدف مصرف کود با توجه به نیاز خاک، ماشین کودپاش مایع هوشمند در موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کرج طراحی و ساخته شد.رییس موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی کرج با اعلام این مطلب در گفتگو با خبرنگار ایانا گفت: این دستگاه با استفاده از تکنولوژی ماهواره، در کشاورزی دقیق کاربرد دارد.

دکتر ارژنگ جوادی افزود: این دستگاه دارای یک مدار الکتریکی است که ابتدا طبق نقشه، میزان کود مورد نیاز خاک تعیین می شود، به تراکتور داده می شود و با استفاده از میکروکنترلرهایی که روی ماشین نصب می شود، شیرهای مغناطیسی موجود، در هر کجا از زمین که کود نیاز باشد، کودپاشی انجام می دهد.

وی در ادامه گفت: در روش معمول، در زمان کوددهی، تمامی قسمتهای مزرعه کودپاشی می شود و در برخی از مکانهایی که نیاز نیست، این اقدام انجام می شود، در حالی که ممکن است این افزایش بی رویه به آبهای زیرزمینی نفوذ کرده و باعث آلودگی شود.

           

صرفه جویی 60 درصدی در مصرف کود

دکتر جوادی خاطرنشان کرد: نتایج اولیه حاکی از آن است که این روش حدود 60 درصد در مصرف کود صرفه جویی می کند.

وی در ادامه گفت: با ماشینهای سمپاش پشت تراکتوری قادر خواهیم بود این دستگاه را تهیه کنیم و تنها یک شیر مغناطیسی و یک سیستم میکروکنترولر لازم است که در شرایط حاضر حدود دو تا سه میلیون تومان هزینه لازم است که در صورت تولید انبوه، هزینه ها کاهش خواهد یافت.

دکتر جوادی افزود: کودهای شیمیایی درصد معنی داری از هزینه های تولید را تشکیل می دهند، مثلا برای ذرت کاری حدود 25 درصد هزینه ها مربوط به کود است که با پایین آمدن این هزینه ها می توان گامی موثر برای رسیدن به کشاورزی هوشمند، کاهش مصرف نهاده ها و مدیریت تولید در مزارع برداشت.

گفتنی است موسسه تحقیقات فنی و مهندسی کشاورزی سه دستاورد جدید دارد که همزمان با ایام دهه فجر به بهره برداری خواهد رسید و طرح فعلی با همکاری دکتر ارژنگ جوادی و بهزاد بهزادی در اداره ثبت اختراعات به ثبت رسیده است./

 

خبرنگار: مژگان ستارکد خبر: 13R-8809-2401_R